Wykaz podatników VAT –jak uniknąć sankcji
Nieuiszczenie zapłaty na rachunek ujawniony na tzw. białej liście już niedługo będzie wiązać się dla nabywcy z dotkliwymi konsekwencjami. Już teraz warto pomyśleć o tym, jak zapobiec negatywnym skutkom w przyszłości.
Biała lista zawiera informacje o numerach rachunków podatników otwartych w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Dokonanie przelewu na rachunek niezgłoszony do tego rejestru będzie możliwe w dalszym ciągu. Jednak zapłata (choćby w części) za fakturę dotyczącą transakcji o łącznej wartości przekraczającej 15 tys. zł brutto na rachunek czynnego podatnika VAT niewidniejący w wykazie, będzie prowadzić do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wartości odpowiadającej tej kwocie wpłaty. Może wiązać się także z odpowiedzialnością solidarną dotyczącą VAT należnego, który nie zostanie odprowadzony od tej transakcji przez sprzedawcę. Sankcje będą dotyczyć płatności realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r.
Co szczególnie istotne, kara jaką podatnik poniesie w podatku dochodowym może, lecz nie musi, być związana z rozliczaniem niektórych transakcji w VAT za pośrednictwem mechanizmu podzielonej płatności. Ustawodawca, wychodząc z założenia zbliżonego do tego, jaki przyświecał mu przy wdrożeniu podzielonej płatności, uznał bowiem, że skuteczne ograniczenie liczby transakcji gospodarczych o wątpliwym pochodzeniu może być osiągnięte tylko wówczas, gdy odbiorca faktury również zostanie dotknięty konsekwencjami „nabycia" faktury. Zwraca uwagę zwłaszcza fakt związania ścisłego limitu wartości transakcji z ograniczeniami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta